Jeśli uważasz, że tatuaż to zły pomysł to dalszej części nie czytaj.

Jeśli jednak chciałbyś pomóc mi w spełnieniu marzenia o tatuażu, możesz dobrowolnie mnie wspomóc drobnymi:
Link do wpisu o tatuażu

Blog > Komentarze do wpisu

WTW - najlepszy komunikator który miałem.

Po tytule wpisu wiadomo już o czym będzie. Komunikator w dzisiejszych czasach to jedno z podstawowych narzędzi komunikacji w sieci. Ważne jest zatem żeby spełniał dobrze swoje zadanie, czyli ułatwiał, a nie utrudniał komunikację.

Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z najczęściej używanych komunikatorów w PL jest GG. Jaki jest sam komunikator każdy może ocenić, swoje zdanie na jego temat mam. Ten wpis nie będzie ich porównaniem. Protokół gg niestety jednym z najważniejszych w Polsce dlatego do niego nawiązuję.

Protokół to jedno, jego obsługa to drugie. Bardzo długo używałem Tlena do komunikacji. Wydawał mi się lekki i prosty. Niestety, komunikator nie jest rozwijany tak szybko jak bym chciał. Część rzeczy jest już w nim archaiczna (Tlen6), wydanie Tlena7 odwlekało się. Dlatego zacząłem szukać. Nowe GG odpadło, miało być prosto, a nie cukierkowo.

Pośród komunikatorów które testowałem wpadłem na WTW i tak już zostało. Urzekła mnie jego prostota, a zarazem funkcjonalność. Fakt - komunikator jest w fazie rozwoju, często coś (na chwilę) przestaje działać, nie jest to dla mnie aż tak uciążliwe jak by mogło się wydawać.

Obsługuje protokoły GG, TLEN i XMPP. Nie miałem z nimi do tej pory problemów. W domu GG, w pracy XMPP (gg obsłużony przez transport).

Mechanizm wtyczek i udostępnione API umożliwia własną rozbudowę komunikatora.

W standardzie jest wtyczka utlIgnore, umożliwiająca ignorowanie kontaktów. Wyświetla ona pytanie na które trzeba prawidłowo odpowiedzieć, aby rozpocząć rozmowę. Świetna ochrona przed botami. Podobną wtyczkę miałem w tlenie.

Nie testowałem, jednak w standardzie jest wtyczka umożliwiająca wysyłanie SMS.

Wtyczka do usuwania reklam jest niepotrzebna ;) Twórca zbiera na aparat/pepsi, datki są dobrowolne.

Podstawa która przydała by się wielu gimnazjalistom (i nie tylko) - sprawdzanie pisowni w oknie wpisywania tekstu. Dzięki tej opcji, zacząłem systematycznie poprawiać swój język.

Prostota. Program po zainstalowaniu, ma prostą skórkę, nie ma dźwięków które musiał bym wyłączyć ;). Brakuje emotikon, jednak jest na to sposób.

Ciekawą funkcją jest wyszukiwanie kontaktu, działa na zasadzie zawężania widoku. Wprowadzone jest intellisense czyli wystarczy wpisać tylko kawałek kontaktu. Jest to znacznie łatwiejsze niż wyszukiwanie po pierwszej literze jak w Tlen6.

Emoty są obsłużone przez plugin (emots), który trzeba dograć do katalogu programu. Następnie dodajemy emoty do konkretnego katalogu w programie. Gotowe zestawy są dostępne na forum. Dla użytkowników innych komunikatorów problemem może być brak możliwości wybrania emota z listy (okienka). Cóż mnie to jest niepotrzebne, wpisanie kodu emotikony wstawia ją w okno rozmowy. Dla mnie jest to wystarczające.

Dla tych którzy potrzebują dźwięków, odpowiedni plugin (Sounds) jest dostępny do ściągnięcia - nie testowałem.

Style wyświetlania. Tutaj dla części użytkowników to już może być problem, wszystko jest jednak jasno napisane i z pewną dozą samozaparcia do zrobienia samemu. Aby stworzyć własny styl trzeba go napisać modyfikując podstawowy. Oczywiście można też wgrać jeden ze zrobionych przez użytkowników. Nie ma możliwości podglądu stylu, jak np. w tlenie. Zrzuty ekranu były jednak dla mnie wystarczające.

Jedną z przyjemnych wtyczek jest utlMigacz - dzięki temu pluginowi możemy ustawić aby powiadomienie o czekającej wiadomości sygnalizowane były diodą na klawiaturze. W pracy ustawiony mam wygaszacz z krótkim czasem uruchomienia, w związku z tym nie widzę pulpitu. W domu TV/gra zasłania ekran. Migacz jest tutaj niezłym rozwiązaniem. Jest pewien problem we wtyczce, myślę jednak, że autor się postara i w niedalekiej przyszłości go naprawi.

chatCommands - dla mnie jest to jedna z najlepszych wtyczek w programie. Z okna rozmowy pozwala wywołać komendy które realizują metody zarówno w oknie rozmowy jak i w samym komunikatorze. Najczęściej używaną przeze mnie jest /ftalk (pochwalę się ;P - sam ją wymyśliłem, programista zrealizował). Pozwala nawiązać rozmowę z kontaktem bez potrzeby klikania go na liście kontaktów. W metodę wbudowana jest opcja szukaj (/find). Czyli jeśli mam na liście kontakt Jan Kowalski i jest to jedyna osoba o takiej nazwie /ftalk Kowalski i rozmowa zostanie automatycznie nawiązana. Jeśli mamy dwie osoby o nazwisku Kowalski zostanie zwrócona lista z identyfikatorami #1 #2 (plus pełne dane) wtedy wystarczy jako parametr podać #1 i już. Od liceum byłem uczony używania klawiatury zamiast myszki (skróty klawiaturowe). Ta opcja znacznie ułatwia mi pracę.

Wtyczki które są warte wspomnienia to:

[utlWycinek] - Wysyłanie wycinków ekranu

[utlBlip] - dodatkowe formatowania wiadomości z serwisu blip.pl

[utlSnap] - Przyciąganie do krawędzi i opcja chowania listy za krawędzią ekranu

[wtwAutoDescription] - automatyczna zmiana opisu

[wtwWinampStatus] - aktualnie odtwarzany utwór w opisie

[wtwClipboard] - schowek WTW

[wtwRadio] - Odtwarzanie stacji radiowych

 

Jak wszędzie muszą być i minusy.

- nie działa autoupdate przez proxy z autentykacją

- pojawiają się błędy

- brak wyszukiwania kontaktów w katalogach publicznych

- brak wbudowanych skórek

- potrzeba ręcznego ustawiania profilu aby nie był potraktowany autoupdatem (resetem do ustawień domyślnych) - info na forum.

- problemy z wtyczkami

Dlaczego nie powinieneś zmieniać na WTW ? Cytuję ze strony:

Bo GG11 będzie zajebiastrze i znów będziesz musiał zmieniać komunikator (~00:33);

 

Link do projektu http://wtw.k2t.eu/

środa, 07 lipca 2010, domik82
WTW - najlepszy komunikator który miałem. 2010/07/07 09:29:23 http://acomitam.blox.pl/2010/07/WTW-najlepszy-komunikator-ktory-mialem.html

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/07/07 11:17:54
no tak o ile nie będzie to kolejny komunikator który na początku jest OK bo autorzy nie zdążyli go jeszcze zepsuć :) A najlepszy jest ekg2 :) (o ile ktoś jest w stanie zrezygnować z emotikonek...)
-
domik82
2010/07/07 17:47:50
W ekg2 trzeba zrezygnować z większej liczby rzeczy ;) Np z Windowsa ;D Co do samego WTW, jeśli dobrze pamiętam to używa go teraz około 20 000 osób, więc szeroka społeczność może wpłynąć na autora :)

Wystarczy przelew z opisem Kaworu - nie idź tą drogą ;D
-
2010/07/08 07:55:32
nie trzeba rezygnować z windowsa. Co nie zmienia faktu, że ekg2 najwygodniej jest uruchomić na koncie shell i na nie łączyć się poprzez ssh. No i komunikator ten też ma dużą społeczność, na liście dyskusyjnej autorzy dyskutują na bieżąco:)