Jeśli uważasz, że tatuaż to zły pomysł to dalszej części nie czytaj.

Jeśli jednak chciałbyś pomóc mi w spełnieniu marzenia o tatuażu, możesz dobrowolnie mnie wspomóc drobnymi:
Link do wpisu o tatuażu

Blog > Komentarze do wpisu

Samsung AVILA. Pierwsze wrażenia oraz opis jak zaimportować kontakty z vcard.

O telefonie

Przedłużyłem umowę z operatorem i dostałem nowy telefon. Mimo tego, że stary telefon nadal dobrze działał, to stwierdziłem, że ponad dwa lata już go mam, więc mogę sobie coś nowego sprawić. Padło na samsunga. Dotykowy ekran, klawiatura QWERTY mnie w sumie to wystarcza. Pierwsze wrażenie to przeskok ze średniowiecza do nowoczesności. Stary telefon to SE K750. Wyświetlacz 3x większy, waga mniejsza lub podobna. Wymiary zbliżone jednak nowy jest cieńszy. W pierwszym momencie bałem się, że go zgubie, bo jest mniej wyczuwalny niż stary.

Jeśli chodzi o sam telefon, jest dość szybki. Nie zauważyłem „mulenia się” jak będzie mnie stać na kartę pamięci to podobno dopiero wtedy to zauważę. Niestety nie pomyślałem o tym żeby próbować ją wynegocjować. Tymczasowo wsadziłem malutką nieużywaną kartę 64MB właściwie tylko po to żeby tam była.

Aparat – mam wrażenie, że stary telefon robił lepsze zdjęcia niż nowy. Telefon jednak nie służy do tego celu i jest to raczej dodatek, więc tym się nie przejmuję.

Najbardziej będzie mi brakować latarki.

 

Samsung Avila

Oprogramowanie i wygląd.

W necie jest jeszcze dość ubogo w tym względzie, jeśli dobrze widziałem to telefon miał premierę około pół roku temu. Nie ma tematów dla całego telefonu, nie da się tego zmienić bezpośrednio w oprogramowaniu, bo nie wiadomo jak. Jedyne, co się da, to ustawić tapetę na pulpitach i w menu. Dzwonki to raczej standard, tym się jeszcze nie bawiłem.

Z ciekawszych aplikacji, które znalazłem to poziomica wykorzystująca akcelerometr. Myślę, że nie mając innej pod ręką to meble albo półkę da się na jej podstawie ustawić.

 

Import kontaktów.

Co mnie zirytowało to właśnie wgrywanie kontaktów. Szukałem w necie jak to zrobić i nic sensownego nie znalazłem (być może za słabo szukałem). Wyeksportowałem kontakty ze starego telefonu do vcard. Chodzi konkretnie o kontakty w telefonie – nie te na karcie SIM. Kontakty w telefonie mogą mieć dłuższą nazwę, dlatego, Kowalski Łukasz na karcie SIM się nie zmieści. Chciałem uniknąć w sytuacji gdzie mam np. zapisane najpierw imię i pojawi mi się nagle 5 Pawłów, bo wpisy zostaną ucięte.

Mam plik – jak to zaimportować. Pierwsze problemy to oprogramowanie. Oryginalne dołączone na CD do telefonu nie działało. Panowie… kpina. Jako informatyk nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Gdzieś mocno zaszwankował etap testowania. Znalazłem rozwiązanie na jednym forum, ściągnąć najnowsze z netu. Odinstalowałem wszystko, co zainstalowałem do tej pory, restart kompa, zainstalowałem – działa. Czasami są problemy z wykryciem telefonu trzeba odłączyć kabel i podłączyć jeszcze raz. Tak to działa u mnie.

Nawiasem mówiąc to nie podoba mi się wtyczka w telefonie. Dlaczego oni nie mogą wprowadzić USB. Ja wiem w przypadku własnej wtyczki, trzeba wyprodukować konkretną ładowarkę, zestaw słuchawkowy, kabel serwisowy itp. Kasa, kasa, kasa. Klient zapłaci, na uniwersalnym nie zarobią ehh szkoda gadać. Chyba jakaś dyrektywa europejska miała zostać wprowadzona żeby to ustandaryzowali - w końcu. Z żoną mieliśmy te same telefony, więc braliśmy jedną ładowarkę – teraz trzeba będzie targać znowu dwie.

Podłączyłem telefon, oprogramowanie wykryło mi telefon – co dalej. Ano szukam opcji importuj. Szukam i szukam i nic. Wreszcie czystym przypadkiem kliknąłem prawym przyciskiem myszki na belkę okna kontaktów. Jest – importuj vcard. Wybrałem i co? Importowanie się udało, kontaktów brak. Telefon nadal pusty. Zero komunikatów o błędzie w pliku.

Druga opcja to wybranie innego rodzaju pliku. Jak to zrobić? Ja zaimportowałem kontakty z vCard do Outlook Express. (Były problemy z kodowaniem znaków i musiałem poprawiać polskie znaki w trakcie importu).

Kiedy już to zrobiłem myślę sobie – najlepszy będzie export to pliku CSV, czyli plik oddzielony tabulatorami, przecinkami lub średnikami. Wyeksportowałem – konkretne pola z poczty, czyli imię, nazwisko i nr telefonów domowe i komórkowe. Domyślnie plik z Expressa jest ze średnikami. Teraz powinno już być z górki. Importuje – nie rozpoznano. Plik MUSI być rozdzielany przecinkami. Panowie, a jak bym miał kontakt Firma, ulica to, co? Mój problem.. No dobra edycja pliku zamień średniki na przecinki. Mam nadzieję, że nie mam takich kontaktów. Wreszcie.. zaimportowało się.

Zajęło mi to łącznie chyba ze 4h. Zaznaczam – jestem informatykiem i uparłem się, że to zrobię. Szybciej by chyba było gdybym te kontakty przepisał - około 200 wpisów.

Jest opcja synchronizowania kontaktów z Outlookiem – nie próbowałem, nie wiem jak zadziała. Zobaczyłem ją dopiero po zaimportowaniu powyższym sposobem.

 

Rozszerzenie opisu na podstawie komentarza poniżej (autor lllukas)

Opis dla systemu Windows.

Instalujemy oprogramowanie Samsung New PC Studio. W moim przypadku zadziałała załączona do telefonu płyta z wersją 1.1.2 ID3 tego programu. Uruchamiamy.

Powinna być otwarta strona "Komunikator" (ikona z telefonem i kopertką SMS-a). Wewnątrz głównego okna wyświetli się małe okienko "książka telefoniczna". Klikamy na pasku tytułowym tego okienka (na napisie "książka telefoniczna") prawym przyciskiem myszy. W menu, które się otworzy, wybieramy pozycję "Importuj z komputera".

 

avila kontaktyWażna uwaga. Po zakończeniu importu kontakty znajdują się w książce programu PC Studio (książka na komputerze). Trzeba je jeszcze przesłać do telefonu - po kabelku USB lub korzystając Bluetooth. Ja korzystałem z załączonego do telefonu kabelka USB. Dla zainteresowanych krótki opis:

Nawiązujemy połączenie z telefonem - ikonka "wyszukiwanie urządzenia" w prawym górnym rogu głównego okna programu PC Studio. W okienku dialogowym wybieramy nasz telefon i wciskamy przycisk "połącz" (jeśli telefon nie pojawi się na liście to osobny temat - u mnie zadziałało bez problemu). Gdy połączymy się z telefonem można przesłać zaimportowane kontakty. Ja wybrałem opcję synchronizacji (ikonka w lewej dolnej części okienka "książka telefoniczna"). Można też, korzystając z paska narzędzi, otworzyć okienko z książką telefoniczną zapisaną w telefonie - i kopiować tylko wybrane wpisy.

 

Wady

Z tego, co czytałem telefon jak na razie, nie współpracuje z zewnętrznym GPS przez bluetooth (wewnętrznego nie ma). Na 100% jest to wina oprogramowania, prędzej czy później myślę, że to poprawią.

Telefony z oprogramowaniem wgrywanym przez operatora czasami mają zablokowaną możliwość wgrywania aplikacji przez pliki jar (zdaje się większe niż 1MB). To co ja wgrywałem do tej pory, przeszło bez problemów. Sama opcja to jednak przymusowe ograniczanie użytkownika. Można obejść ten problem wgrywając konkretne oprogramowanie, które tą opcję ma wyłączoną.

Oprogramowanie z „pomarańczy” ma taką jedną upierdliwą funkcję. Po włączeniu telefonu domyślnie ustawia się środkowy pulpit. To rozumiem, dlaczego jednak nie mogę wyłączyć widgetu Orange Word – tego już nie wiem. Nie jest mi potrzebny i przesuwanie go na pasek widgetów jest upierdliwe. Internet przez telefon jest dla mnie za drogi, więc, po co mi to?

Telefon szczególnie przy prawym brzegu dość słabo reaguje na dotyk. Mam namyśli nie jest precyzyjny. Jeśli przychodzi mi zmienić coś w ustawieniu profilu telefonu (dźwięk, wibracja). To przyciski wyboru profilu i zmiany w profilu są tak blisko, że na początku tylko ten pierwszy mi się włączał. Drugi myślałem, że jest zwykłą ikoną. Pomógł dopiero wyłączony długopis zastępujący rysik.

Ustawienia telefonu ogólnie wydają mi się dość zagmatwane. W starym telefonie to było dość prosto zorganizowane. Chociaż wydaje mi się, że samych opcji mniej nie było.

Stan baterii mógł by być podawany procentowo, a nie paskami. Ta jedna rzecz jednak ma mały w wpływ na całość.

Rysowanie się obudowy i wyświetlacza. Było na ten temat bardzo dużo wpisów. Większość negatywnych. Jak narazie przykleiłem folię która jest fabryczna na taśmę przeźroczystą i czekam na zamówiąną folię poliwęglanową. Co jest jeszcze złego w obudowie. Nie dość, że rysuje się sam wyświetlacz to podobno bardzo rysuje się tył telefonu. To można było zrobić lepiej. Polecane są skórzane czy kauczukowe pokrowce te ostanie jednak mogą powodować przepocenie telefonu. Trzeba poczytać i samemu zdecydować. Opinie są różne.

Ogólnie z telefonu jestem zadowolony. Mam plan żeby z karty, którą kupię do telefonu zrobić przenośnego, pendrive. Jak? Kupuję kartę micro 8GB/16GB, plus czytnik kart micro. Ten ostatni jest odrobinę większy niż sam wtyk portu USB, więc śmiało można go przyczepić np do kluczy. Jeśli kupię dobrą kartę (class 8 – chyba najlepsze parametry ~80 zł za kartę 8GB) plus czytnik – będę mógł wgrywać na kartę, co będę chciał przez złącze USB. Nie jest mi wtedy potrzebny kabel do telefonu (wyżej wymieniona niestandardowa wtyczka).

 

Jakie widzę problemy?

Pierwszy.

Jakiś genialny inżynier umieścił kartę za baterią. Żeby kartę wyjąć trzeba rozebrać telefon i wyjąć baterię. Genialne rozwiązanie…

Drugi.

Czytnik kart musi być naprawdę dobry. Widziałem już czytniki z prędkościami 8MB odczyt i 3MB zapis. Sama karta klasy 8 ma – 22MB odczyt i od 6MB zapis. Strata na tym czytniku była by ogromna.

 

PS. Mam nadzieję, że sposób importowania kontaktów nie był opisany w instrukcji ;)

PS2. Być może byłeś zainteresowany innym wpisem np. Samsung Avila polskie znaki w sms

 

Updated 20.11.09

czwartek, 27 sierpnia 2009, domik82
Samsung AVILA. Pierwsze wrażenia oraz opis jak zaimportować kontakty z vcard. 2009/08/27 10:41:57 http://acomitam.blox.pl/2009/08/Samsung-AVILA-Pierwsze-wrazenia-oraz-opis-jak.html

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/08/28 08:12:41
jeśli chodzi o latarkę, to jest dużo programów które jedyne co robią to świecą ekranem na biało przy max jasności - może choć trochę spełni swoją rolę. A import - warto zainteresować się programem autohotkey - przy pomocy prostego skryptu zrobiłby Ci import z dowolnego formatu tekstowego, nawet jeśli miałby to wyklikać.
-
domik82
2009/08/28 08:51:19
Jeśli chodzi o latarkę to wiem, że jest taka opcja, nie wpadł mi jednak jeszcze taki program w ręce. Wiadomo jednak, że to nie to samo co dwie świecące diody w K750. Jeśli chodzi o automatyzacje to zajmuje się tym na co dzień ;) - używam w pracy programu Test Complete. Gdybym chciał to zautomatyzował bym to na tym ;) Wierzyłem jednak że jest opcja która umożliwi to działanie. Teraz pewnie zrobił bym to w 10-15 min. Jak już jest sposób to zostaje tylko doskonalenie go.
-
Gość: Tyna, *.dynamic.gprs.plus.pl
2009/10/14 14:31:36
cześć mam samsunga avile od kilku dni i wszystko jest super tylko mam mały problem z odtwarzaczem i piosenkami gdy słucham piosenki i ja zatrzymam lub chce przewinąć to sie zacina i utwór nie chce sie dalej odtwarzać dlaczego sie tak dzieje?? czy dlatego ze mam kartę pamięci 2GB i na niej są same piosenki?? proszę o pomoc:)
-
domik82
2009/10/15 14:48:59
Generalnie nie miałem takiego problemu z muzyką więc nie pomogę.
Polecam wybrać się na stronę samsung-avila.pl/ być może tam Ci pomogą.
-
Gość: lllukas, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/07 22:10:05
Baaardzo pomocne. Szczególne jeśli chodzi o import. "Kliknąłem prawym przyciskiem myszki na belkę kontaktów". Jaki program, co za belka? Kogo to obchodzi. Skoro ja przypadkiem ją znalazłem, to niech i inni poszukają.

A na inżynierów z Samsunga to się narzeka...
-
domik82
2009/11/08 10:01:50
Jaki program, co za belka?
Po pierwsze to nie jest tekst, "importowanie kontaktów dla idiotów". Nie podałem wszystkich informacji licząc na domyślenie się czytelnika. Nie zmuszam nikogo do czytania. Wystarczy napisać do samsunga zamiast szukać w necie.

Po drugie czytanie ze zrozumieniem się kłania. Cały akapit dotyczył oprogramowania SAMSUNGA, nie innego - tyle jeśli o pierwszą część pytania. W skrócie zainstalowałem z CD potem z netu i to ze strony zaczęło działać. Wiadomo chyba, że najpierw klika się po nowo zainstalowanym programie. Widocznie nie jest to jednak tak oczywiste.

"Wreszcie czystym przypadkiem kliknąłem prawym przyciskiem myszki na belkę kontaktów."
To nie jest moja wina, że potrafisz wpaść na to co to jest belka. Dla wyjaśnienia, jest to pasek na samej górze okna. Na nim pojawiają się przyciski do zamykania, maksymalizowania itp. Kiedy wejdzie się do oprogramowania Samsunga jest tam przycisk kontakty, okienko pojawia się po wciśnięciu przycisku (tak dla jasności).

Na sam koniec. Pisałem nie jeden raz - czekam na uwagi. Oczywiście najprościej jest napisać z wielką pretensją "Ja nie rozumiem", zamiast zadać konkretne pytanie.
-
Gość: lllukas, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/08 11:44:05
Ok. Racja - powinienem korzystać z tekstów dla idiotów. Które są precyzyjne i pomogą mi szybciej zrobić rzeczy, które chcę zrobić. Poproszę o Internet dla idiotów.

Jeśli komuś jeszcze takie teksty są potrzebne - podaję informacje jak znaleźć opcję importu kontaktów w oprogramowaniu Samsunga (bo rzeczywiście intuicyjne to nie jest). Opis dla użytkowników systemu Windows.

Instalujemy oprogramowanie Samsung New PC Studio. W moim przypadku zadziałała załączona do telefonu płyta z wersją 1.1.2 ID3 tego programu. Uruchamiamy.

Powinna być otwarta strona "Komunikator" (ikona z telefonem i kopertką SMS-a). Wewnątrz głównego okna wyświetli się małe okienko "książka telefoniczna". Klikamy na pasku tytułowym tego okienka (na napisie "książka telefoniczna") prawym przyciskiem myszy. W menu, które się otworzy, wybieramy pozycję "Importuj z komputera".

Dalej postępujemy zgodnie z opisem Autora bloga. Ja wybrałem import z vCard (bo wcześniej do takiej postaci wyeksportowałem kontakty z Nokii - korzystając z Nokia PC Suite). U mnie wszystko zadziałało OK (miałem nieco poniżej 200 kontaktów).

Ważna uwaga. Po zakończeniu importu kontakty znajdują się w książce programu PC Studio (książka na komputerze). Trzeba je jeszcze przesłać do telefonu - po kabelku USB lub korzystając Bluetooth. Ja korzystałem z załączonego do telefonu kabelka USB. Dla zainteresowanych krótki opis:

Nawiązujemy połączenie z telefonem - ikonka "wyszukiwanie urządzenia" w prawym górnym rogu głównego okna programu PC Studio. W okienku dialogowym wybieramy nasz telefon i wciskamy przycisk "połącz" (jeśli telefon nie pojawi się na liście to osobny temat - u mnie zadziałało bez problemu). Gdy połączymy się z telefonem można przesłać zaimportowane kontakty. Ja wybrałem opcję synchronizacji (ikonka w lewej dolnej części okienka "książka telefoniczna"). Można też, korzystając z paska narzędzi, otworzyć okienko z książką telefoniczną zapisaną w telefonie - i kopiować tylko wybrane wpisy.
-
domik82
2009/11/08 12:32:56
Poświęciłem parę godzin żeby dojść jak to zrobić więc być może jakość tekstu nie jest rewelacyjna. Zrobię update i przekleję twoją wypowiedź do głównej notki. Jeśli byłem niemiły to sory, denerwują mnie ludzie którzy wylatują z pretensjami, twój poprzedni komentarz trochę tak zabrzmiał.
-
Gość: lllukas, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/08 23:03:30
Przepraszam i ja. Mój pierwszy wpis faktycznie mógł być trochę bardziej uprzejmy i konkretny...

A co do tekstu - czyta się go bardzo dobrze. Wiele trafnych uwag. Fajnie, że są ludzie, którym się chce. Pozdrawiam.
-
Gość: dirty_she, 91.193.99.*
2009/12/15 21:22:44
ja kupiłam telefon dzisiaj i nie wiem jak zrzucić pliki na niego. zainstalowałam płytkę ale kiedy już program się otwiera nagle wyskakuje info że program przestał działać i dupa! nie wiem co robić:( pomoże ktoś??
-
Gość: green, 92.251.255.*
2010/01/23 01:52:40
a propos transferu kontaktów "blondyni" - wystarczy w Nokii wybrać opcję ZAZNACZ WSZYSTKO, nastepnie włączyć BLUETOOTH w SAMSUNG`u i na Nokii wybrac opcję wyslij przez bluetooth.
7 minut później wszystko na SAMSUNGU`u.
Pozdrawiam Pana INFORMATYKA
-
Gość: spidey, 80.48.6.*
2010/01/23 17:31:25
a ja pozdrawiam pana pozdrawiajacego pana informatyka - jak widac logika nie zastapi Ci studiowa haha - najprostsze metody najlepsze - skopiowalem kontakty ze starej na nowa nokie(zaby miala opcje wyslij wszystko) i z tej nowej nokii wszystko wyslalem do avilii przez bt - gra i huczy - pozniej skopiowalem swoje kontakty spowrotem - mniej niz 7 minut jak sie ma kabel nie bluetooth.
-
Gość: ja, 80.48.6.*
2010/01/23 17:33:22
pozdrawiam pana pozdrawiajacego pana informatyka - jak widac studia nie zastapia panu chwili pomyslenia - patent sie sprawdzil
-
domik82
2010/01/24 22:29:54
Do ekspertów i waszych rad. Wszystko ok da się. Jest jeden mały warunek tej operacji. Potrzeba mieć 2 (słownie DWA) telefony z aktywnymi kartami. Powodzenia jeśli ma się tylko 1 kartę sim.
Kiedy już się wie jak to zrobić oprogramowaniem. Wszystko trwa max 15 min.
PS. Nie umarłem - nowe wpisy się pojawią jak będę miał trochę więcej czasu.
-
Gość: , *.wroclaw.mm.pl
2010/02/03 21:11:38
witam, a czy ktoś wie jak skopiować wiadomości sms skopiowane wcześniej z telefonu samsung avila oczywiscie na dysk twardy i ponowne wgranie je do telefonu. (tel, był w serwisie i dla bezpieczeństwa wiadomości zostały skopiowane, po odbiorze telefonu wiadomości juz nie było, mozna odczytac je w new pc studio lecz nie wszystkie, tych których nie można wyskakuje opis odczytaj je na telefonie :) ) prosze o pomoc
-
domik82
2010/02/03 21:54:32
W PC Studio nie widzę takiej opcji być może jakiś inny program jest w stanie to zrobić.

Standardowo polecam poszukać informacji na forum avili.
-
Gość: jimmyjoe, *.teta.com.pl
2010/03/23 19:53:52
Ja też jestem posiadaczem Samsunga Avila. Jednak wydaje mi się, że korzystanie z PC Studio i Outlooka do synchronizacji/przesyłania kontaktów jest co najmniej trochę niewygodne. Mój poprzedni telefonik Sony Ericsson W200i dobrze współpracował z Google Sync i co tydzień automatycznie miałem zsynchronizowane kontakty z Gmaila z tymi na komórce. Niestety na razie nie udało mi się skonfigurować Samsunga Avila tak, aby synchronizował się z Google Sync. Może ktoś odniósł sukces na tym froncie?
-
Gość: , 195.94.207.*
2010/07/02 13:51:20
Jak skopiowac smsy z Avili na komputer? nie widze opci w PC Studio. pozdr
-
Gość: leszczu, *.centertel.pl
2010/07/17 14:49:50
SMS-y prawdopodobnie można zgrywać przez program Samsung PC Suite. Używałem go do komunikacji z telefonem Samsung E250, ale gdy jest aktualny z Avilą też powinien współpracować. I jeszcze rada dla tych co nie mają kabla USB: Przez Bluetooth też się da.
-
Gość: , *.ip4.artcom.pl
2014/01/03 08:39:11
Jest!! Latarka W Avili Wpiszcie Tam Jak Sie Wpisuje Numery Napiszcie *#09*#